V petek 1. 6. 2012 ob dvajseti uri smo se krajani in gasilci PGD Plužnje zbrali v zadružnem domu v Otaležu, kjer je direktor zdravstvenega doma Idija mag. Marko Hvala predsedniku krajevne skupnosti Otalež, Robertu Tavčarju predal v uporabo prenosni defibrilator.

Predaja defibrilatorja sodi v okvir projekta „Srcu prijazni občini Idrija in Cerkno“, katerega pobudnik je Zdravstveni dom Idrija, sredstva za nakup naprave pa so bila zbrana v dobrodelni akciji Primorskega vala, Zdravstvenega doma Idrija in Banke Koper.

Del projekta »Srcu prijazni občini Idrija in Cerkno«, je bila tudi dobrodelna akcija za nakup defibrilatorja, ki se je konec februarja zaključila na Primorskem valu in katere partnerica je bila Banka Koper. S pomočjo poslušalk in poslušalcev je bilo tedaj v akciji zbranih več kot 5.400 evrov, ki so jih namenili za nakup dveh defibrilatrojev, ki so ju nato predali v uporabo KS Bukovo in Vojsko.

Iz ostanka sredstev dobrodelne akcije in ob pomoči donatorjev sta bila nato kupljena še dva defibrilatorja za KS Šebrelje in Otalež.

Kaj je in za kaj se uporablja defibrilator?

Srčni zastoj je najpogostejši vzrok smrti razvitem svetu. V veliki večini primerov srčnega napada so prisotni očividci, ki bi lahko  z pravilnim ravnanjem in uporabo primernih sredstev in metod rešili marsikatero osebo z zastojem srca. Nezadostna oskrba srca z kisikom je najpogostejši vzrok za zastoj srca, vzrok za pomankanja kisika je zamašitev žile. Pride do procesa Fibrilacije. Da, bi razumeli ta proces si oglejmo delovanje srca. Srce je mišični organ, ki z nadziranim krčenjem poganja kri po telesu. Signali iz ritmovnika srca širijo signal od zgornjega dela srca navzdol in tako v zaporedju krožno krčijo določene prekate srčne mišice. Če je del srčnega tkiva poškodovan se signal ne širi v pravilnem vrstnem redu in, zato pride do nenadzorovanega krčenja srčne mišice in zaradi tega se prekine črpanje krvi po telesu. Najbolj efektivna metoda zdravljenja je uporaba avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED).  Ob takojšnji uporabi defibliratorja po zastoju je verjetnost preživetja 90%.  Defibrilator je naprava, ki ustavi fibracijo srca. Na prsni koš se namestijo elektrode, ki ustvarijo močen električni sunek, ki sunek restera srce in omogoči normalno bitje srca.

Prevzemu je sledil prikaz uporabe defibrilatorja, kjer so nam dr. Erženova, dr.Fenjeveši in zdravstvena tehnika praktično prikazali njegovo uporabo. Obnovili smo tudi znanje masaže srca in umetnega dihanja.

Defibrilator je montiran v Otaležu na zadružnem domu ob vhodu v dvorano in je tako dostopen vsakomur, ki bi ga potreboval.

Foto: Ivan Seljak